ROŚLINA TYGODNIA - JEŻÓWKA

ROŚLINA TYGODNIA - JEŻÓWKA

Jeżówka jest bardzo prostym i efektownym kwiatem, który może urozmaicić każdy przydomowy ogród. Ta piękna roślina należy do rodziny astrowatych i pochodzi z prerii Ameryki Północnej. Obecnie jest kwiatem bardzo popularnym w Europie ze względu na niskie wymagania, łatwość uprawy i wysokie walory dekoracyjne. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim jeżówka purpurowa. Ten gatunek wyróżnia się okazałymi kwiatostanami w kolorze purpurowym lub fiołkoróżowym. Środek kwiatu jest duży, wypukły o kolorze brązowo-żółtym, który wyglądem przypomina jeża. Pędy są sztywne i wniesione do góry – roślina może osiągnąć 1,5 m wysokości. Liście są szorstkie, sztywne i łukowato wygięte o kolorze ciemnozielonym. Jeżówka kwitnie od lipca do października.

ROŚLINA TYGODNIA - MISKANT CHIŃSKI W ODMIANACH

ROŚLINA TYGODNIA - MISKANT CHIŃSKI W ODMIANACH

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to najczęściej uprawiany w ogrodach gatunek trawy z rodziny miskantów, ceniony głównie z racji na niezwykle efektowne kwiatostany. Ogrodnicy do wyboru mają bardzo ciekawe odmiany miskanta chińskiego, różniące się barwą liści, terminem kwitnienia i osiąganym wzrostem.

Uprawa miskanta chińskiego najlepiej udaje się na glebach żyznych i stale wilgotnych (ale nie podmokłych). Stanowisko uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. W większym cieniu pędy trawy się wyciągają, stają się wiotkie i będą się pokładać. Niektóre odmiany miskanta chińskiego na słonecznym stanowisku wymagają podpór w czasie kwitnienia. Roślina wymaga regularnego podlewania i umiarkowanego nawożenia.

ROŚLINA TYGODNIA - WRZOS POSPOLITY

ROŚLINA TYGODNIA - WRZOS POSPOLITY

Wrzos pospolity - Calluna vulgaris - warunki powodzenia w uprawie wrzosów:
- sadzimy je w miejscach w pełni nasłonecznionych,
- musimy zapewnić im glebę próchniczą, przepuszczalną i kwaśną (ph 3,5 - 4,5),
- utrzymujemy stałą wilgotność podłoża - wrzosy nie lubią przelania (są wtedy atakowane przez choroby grzybowe) ani przesuszenia (schną),
- tworząc wrzosowisko najlepiej utworzyć lekkie wzniesienie o wys. 20 - 30 cm - zapobiega nadmiarowi wilgoci,
- aby zmniejszyć parowanie z gleby ściółkujemy ją kilkucentymetrową warstwę kory,
- po pierwszych przymrozkach wrzosy okrywamy stroiszem z gałązek drzew iglastych lub białą włókniną,
- wiosną wykonujemy cięcie: usuwamy pędy z kwiatostanami do pierwszych liści (igiełek).

ROŚLINA TYGODNIA - HIBISKUS OGRODOWY

ROŚLINA TYGODNIA - HIBISKUS OGRODOWY

Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) – inaczej nazywany różą chińską, ponieważ pochodzi z Chin i Tajwanu, a jego kwiaty są równie piękne jak kwiaty róży. W Indiach i Chinach, w warunkach naturalnych można spotkać formy drzewiaste, które osiągają 6 m wysokości. W Polsce hibiskus ogrodowy jest rodzajem bezkolczastego krzewu i wyrasta najwyżej do 2 m wyskości. Jego największą ozdobą są okazałe kwiaty w kolorze białym, różowym, niebieskim, pomarańczowym i fioletowym, dzięki czemu hibiskus jest zdecydowanym faworytem w przydomowych ogrodach. Dekoracyjne są również ciemnozielone, błyszczące i ząbkowate liście. Najlepiej rosnnie na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Wymagaj gleb próchnicznych i przepuszczalnych.