Rozplenica japońska ‘Lady U’ Pennisetum alopecuroides należy do najbardziej atrakcyjnych, wieloletnich ozdobnych traw ogrodowych. Jest nową odmianą pochodzącą z polskiej hodowli. Jej kępa ma ładny, zwarty, półkolisty kształt. Rośnie bujnie i silnie, osiągając wysokość 1,2 m, a w żyznej glebie jest jeszcze wyższa. Przepięknie wygląda latem i jesienią, kiedy rozwijają się jej kwiatostany w kształcie puszystych kłosów koloru beżowo-fioletowego.

‘Lady U’ prezentuje się doskonale posadzona samotnie, jak i razem z innymi rozplenicami lub z wysokimi trawami, na przykład z miskantami, trzcinnikami, prosem. Pięknie wygląda na rabacie bylinowej, nad brzegiem oczka, na wyższych półkach dużego ogrodu skalnego albo w donicy na tarasie. Osiąga około 1,2-1,5 m wysokości.

Rozplenice (piórkówki) to niezwykle atrakcyjne trawy ozdobne, których kępy kształtem przypominają fontannę. Ponad bardzo gęstymi, wąskimi liśćmi od sierpnia unoszą się puszyste kwiatostany. W miarę rozwoju kwiatostany zmieniają barwę, najpierw są zielonkawe, a potem mogą być: szare, fioletowe, czekoladowe, różowe – w zależności od odmiany. Liście rozplenic jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub rudawo-pomarańczowy, potem nieco płowieją, ale przez całą zimę są bardzo dekoracyjne, szczególnie wówczas, gdy oprószy je śnieg.

Rozplenice najlepiej rosną w pełnym słońcu, w przepuszczalnej, żyznej, lekko wilgotnej glebie, w zacisznych miejscach. Na zimę liście związujemy sznurkiem i obsypujemy piórkówkę kopczykiem z trocin. Liście ścinamy dopiero na wiosnę.

Warto wiedzieć, że rozplenice dość późno rozpoczynają wegetację, w drugiej połowie kwietnia lub nawet w pierwszej połowie maja. Dlatego nie należy zbyt pochopnie oceniać i najlepiej cierpliwie czekać, aż ukażą się pierwsze liście.

Po 5-7 latach warto rozplenicę wykopać i odmłodzić, odrzucając środek kępy i sadząc do dołka wypełnionego kompostem fragmenty z zewnętrznej części kępy.