Dzielżan jesienny (helenium autumnale) to urodziwa bylina kwitnąca na pożegnanie lata, której walory ozdobne są niewystarczająco doceniane, a roślina z pewnością zasługuje na większą uwagę. Jej urocze, żywo ubarwione kwiaty mogą być ozdobą każdej rabaty i najpiękniej prezentują się w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym, naturalistycznym lub rustykalnym.

Te obficie kwitnące rośliny wywodzą się z Ameryki Północnej, gdzie rosną na żyznych i wilgotnych stanowiskach. W zależności od gatunku dzielżany (Helenium) mogą zakwitać już od maja (np. dzielżan  Hoopesa – Helenium hoopesi) lub od czerwca (dzielżan Bigelova – Helenium bigelovii). W końcówce lata, od sierpnia do września kwitnie najlepiej znany dzielżan jesienny (Helenium autumnale) i jego odmiany. Posadzony w dużych grupach stanowi element dominujący wysokich rabat – tworząc intensywne, kolorowe plamy.

Dzielżan jesienny jest okazałą bylina, osiągającą od 60 do 100 cm. Powinien być sadzony w pełnym słońcu na żyznych stanowiskach. W okresie wzrostu i kwitnienia wymaga sporej wilgotności podłoża, w przeciwnym razie słabo kwitnie, a jego pędy więdną. Przy uprawie dzielżanu w uboższych, piaszczystych miejscach musimy zasilić roślinę dużą dawką kompostu lub obornika, co nie tylko zwiększy żyzność gleby, ale również poprawi jej zdolność do zachowania wilgoci. W zamian za troskliwą opiekę dzielżan odwdzięcza się długim i obfitym kwitnieniem, wytwarzając dużą liczbę kwiatów w intensywnych, ciepłych barwach, od żółtej poprzez intensywnie pomarańczową do czerwonej. Wysokie odmiany dzielzanów, szczególnie przy wietrznej pogodzie mogą wylegać, dlatego warto zapewnić im podpory, albo sadzić przy płotach i murkach.