Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to najczęściej uprawiany w ogrodach gatunek trawy z rodziny miskantów, ceniony głównie z racji na niezwykle efektowne kwiatostany. Ogrodnicy do wyboru mają bardzo ciekawe odmiany miskanta chińskiego, różniące się barwą liści, terminem kwitnienia i osiąganym wzrostem.

Uprawa miskanta chińskiego najlepiej udaje się na glebach żyznych i stale wilgotnych (ale nie podmokłych). Stanowisko uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. W większym cieniu pędy trawy się wyciągają, stają się wiotkie i będą się pokładać. Niektóre odmiany miskanta chińskiego na słonecznym stanowisku wymagają podpór w czasie kwitnienia. Roślina wymaga regularnego podlewania i umiarkowanego nawożenia.

Sadzenie najlepiej wykonywać wiosną, choć największy wybór sadzonek jest latem i jesienią, gdy rośliny te efektownie kwitną. Glebę przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować - oczyścić z chwastów, przekopać i rozluźnić, jeśli jest zbyt zbita, a dołek wykopany pod nową sadzonkę miskanta zaprawić kompostem. Rośliny obficie podlewamy do czasu, aż się dobrze ukorzenią. Pełnię wdzięku i mrozoodporność rośliny osiągną w ciągu 2-3 lat uprawy.